1. Õpiväljundid:
Koolituse lõpuks õppija:
- mõistab suhteliselt pika ja keeruka ühiskeelse jutu põhisisu;
- mõistab nii elavat kui salvestatud selgelt liigendatud juttu enamikul igapäevaelu, õppimise ja tööga seotud teemadel;
- suudab jälgida vestlust ja keerukama sisuga väitlust juhul, kui teema on tuttav ja vestluse suunda toetavad selged märksõnad;
- saab aru üldhuvitavate, regulaarselt korduvate teemade üksikasjadest (uudised, intervjuud, filmid, tuttavama ainestiku loengud);
- saab aru vestluse põhisisust, kõneleja seisukohtadest, kavatsustest ning vestluse formaalsusastmest;
- oskab kriitiliselt kuulata, teha järeldusi ja selgitada oma vaatenurki, kaaluda kõnealuste seisukohtade tugevaid ja nõrku külgi.
2.Eesmärk: koolituse lõpuks on koolitatav motiveeritud ja omab vajalikku keeleoskust eesti keele eksami tasemel B2 sooritamiseks.
3.Õpingute alustamise tingimused:
Eesti keele oskus vähemalt B1-tasemel. Isikud, kes on läbinud B1-taseme koolituse või sooritanud B1-taseme eksami (SA Innoves sooritatud B1- taseme tunnistus), või kelle keeleoskus vastab B1-tasemele ja kes soovivad jätkata eesti keele õpinguid B2-taseme eksami sooritamiseks. Tasemele vastavust kontrollitakse koolitusfirma suulisel vestlusel ja eesti keele kirjaliku testi tegemisega.
4.Õppe kogumaht:
Edasijõudnu B2 tasemel keelekasutaja õppe kogumaht on 450 tundi, sh. auditoorne maht 250 tundi, iseseisva töö osakaal 200 tundi.
5.Õppekava sisu B2 edasijõudnu tase:
1) Isikututvustus: Rollid ja suhted perekonnas. Peretraditsioonid, kodukultuur. Armastus ja abielu: noor perekond, lapse sünd. Lapsed (laste kasvatamine ja suunamine, kogemuste edastamine). Huvid (lemmiktegevused ja osalemine ühistegevuses). Formularide ja lihtsamate dokumentide koostamine (avaldus, CV, seletuskiri, volitus jne). Ettekanded, aruanded, kokkuvõtted, selgitused, ametikirjad.
2) Igapäevaelu, kodu ja kodukoht: Argipäev tööl, kodus. Majapidamine ja kodutööde tegemine. Probleemolukorrad elukohas ning nende lahendamine. Igapäevaelu-, töö- või teenindusalased probleemid. Hooldustööd, tingimused ja maksumus. Info ostu-, müügi- ja renditingimuste ning muude teenuste kohta. Ostu-, müügi- ja rendiobjektide kirjeldus, rendilepingu koostamine. Kaebused ja pretensioonid (suuline ja kirjalik esitlus).
3) Haridus: Haridussüsteem ja õppimisvõimalused. Täiendkoolitus (erinevate kursuste koolituspädevus). Õpingud välisriigis. Keelte ja arvuti õppimise vajalikkus. Ümberõpe. Tasuline haridus (miinused ja plussid). Õppelaen, õppemaks. Õppimine ja töö (tööleidmise võimalused).
4) Elukutse, amet ja töö: Töökogemused, karjäär, eneseteostus. Tööjõuturg, töötus, töökogemused, koormus, tööaja rutiin. Töökeskkond ja tingimused. Töökohustused. Mees ja naine töökeskkonnas. Intervjuu tööandjaga. Töölevõtmisega seotud dokumentatsioon Suhted kolleegidega ja töö kollektiivis. Tööprobleemid ja nende lahendamine . Töökoosolek, läbirääkimised.
5) Teenindus : Pank, pangatoimingud, internetipank. Kindlustus, post, telefon, politsei, ametiasutused, kõneetikett. Transport, liikluskorraldus . Transpordivahendite eelistused ja liiklusprobleemid. Juuksur, kingaparandus, fototeenindus, reisikorraldus. Makseviisid, järelmaks, liising, laenud. Kodu- ja kontori tarbed, nende kasutusjuhendid. Kaubandus ja ostuvõimalused. Telefon, mobiilside ja pakutavad teenused. Suhtlemine teenindusettevõtetes. Õigusabi, probleemid teenindusasutuses. Tarbijaõigused, tarbijakaitse. Kaebuse esitamine ja sellele vastamine.
6) Enesetunne, tervis ja heaolu: Tervis, tervislikud eluviisid, halvad harjumused ja nendest hoidumine. Arstiabi (tervisekeskus, haigla, EMO). Ravikindlustus ja haigekassa, selle plussid ja miinused. Raviteenused, pöördumise põhjus. Haigused, õnnetusjuhtumid. Tasuta ja tasuline arstiabi. Suitsetamine, alkohol, narkootikumid. Haiguste ennetamine. Tervisesport (jõusaal, orienteerumine, terviserajad).
7) Vaba aeg, harrastused ja meelelahutus: Vaba aja veetmise võimalused erineva sissetulekuga inimestel. Kultuurielu (filmi- ja teatrirepertuaar, lemmikfilm ja -näidend, lemmiknäitlejad). Liitlause süvendatud käsitlus. Muusikastiilid, lauljad, ansamblid (arvamuse avaldamine). Vaatamis-, kuulamis- ja lugemiseelistused. Meedia: eestikeelsed TV ja raadiosaated, ajalehed ja ajakirjad, arvuti. Reklaam, inimene infoühiskonnas. Puhkuse vajalikkus, stressi tekitajad. Sportimisvõimalused ja spordiüritused. Puhkamisvõimalused Eestis ja välismaal. Reisimine ja puhkus. Kodukoha vaatamisväärsused.
8) Sisseostud, hinnad: Kaubandus ja ostuvõimalused. Eelistused (poed, kaubamärgid, tootjad, tooted). Suhtlemine kaupluses. Kaubanduskeskused (lahtiolekuajad, hinnad, makseviisid jne). Toidukaubad ja tarbekaubad. Hind ja kvaliteet, tarbekaitseamet. Sisseostud – ostukohad, hind ja kvaliteet, info, reklaam, kampaaniad. Soodustused, liisimisvõimalused. Interneti- ja kataloogikaubandus ning selle vajalikkus. Oma huvide eest seismine. Pretensioon.
9) Söök ja jook: Toitlustusasutused (menüü, tellimused, ka Interneti teel, ürituste korraldamine). Erinevate rahvaste köögid. Toitumisharjumused, vitamiinid, säilitusained, toidulisandid. Söögi- ja joogivalikud. Vestlused teenindajatega (info küsimine, laua broneerimine, tellimused). Hinnaklass, tarbekaitseamet, kaebuse põhjendamine. Lauakombed ja lauakatmine. Toiduvalmistamine.
10) Ühiskond, suhted ühiskonnas: Info hankimine ja edastamine. Politsei- ja Piirvalveamet (isiklikud dokumendid). Maksu- ja Tolliamet. Arvsõnad: põhi- ja järgarvud. Päästeteenistus (päästeamet ja kiirabi). Rahvastikuküsimused, EV haldussüsteem, võimuorganid. Asjaajamine asutustes. Ettevõtlus. Töötukassa ja osakonnad, töötuse probleemid. Ametlik kiri ja selle vormistamine. Ühiskonnaprobleemid (suitsetamine, alkohol, hasartmängud, narkootikumid, kuritegevus). Heategevus, kirikud, erinevad religioonid. Sotsiaalabi ja haigekassaasutused.
11) Poliitika, aktuaalsed sündmused: Info päevakajaliste sündmuste kohta. Uudised ja muu jooksev info (massimeedia materjalide põhjal). Oma seisukohtade ja vaadete selgitamine ja kaitsmine etteantud teemal. Aktuaalsed sündmused riigis. Keelepoliitika.
12) Majandus- ja õigussuhted: Majandussüsteem ja õiguskord, sellekohase teabe hankimise võimalused. Majanduselu, probleemid majanduses. Politsei ja kohtusüsteem. Turvateenistus. Õigused ja kohustused. Tähtsamad seadused. Kohalikud omavalitsused.
13) Kultuur ja keeled, keelte õppimine: Eesti kultuur ja kultuurivaldkonnad, kultuurielu. Rahvastik, rahvus, rahvusrühmad, kultuuriseltsid, kultuurihuvid. Keeleoskus, keeled, keeleõpe. Keelepoliitika. Suhtlemisstiilid, suhtlemine tuttavate ja võõrastega.
14) Keskkond, kohad, loodus, ilm: Kodukoha loodus ja vaatamisväärsused. Oluliste paikade geograafilised ja kultuurilised iseärasused. Eesti loodus, loodushoid, looduse ja keskkonna kaitse. Ilmastik ja kliima, aastaajad. Võõrad maad ja rahvad, kultuur, keeled. Maa ja linn, plussid ja miinused . Keskkonnaprobleemid maal ja linnas. Inimeste suhtumine loodusesse ja keskkonda.
15) Transport: Piletite tellimine ja ostmine. Info transpordi-, reisi- ja veoteenuste kohta. Sõidupiletid ja nende kasutamine. Juhised, tee küsimine ja juhatamine. Transpordivahendite eelistused ja liiklusprobleemid.
16) Reisimine ja puhkus: Reisielamused ja vaatamisväärsused. Reisikuulutused, reisimarsruudi koostamine. Info hankimine, viisad, öömaja, toa broneerimine. Reisibürood ja pakutavad teenused. Majutus ja toitlustamine. Lemmikpaigad Eestis ja välismaal. Puhkuse veetmise viisid ja võimalused. Matkamine, aktiivne puhkus. Reisielamus, reisikiri. Reisiõnnestumise tingimused. Kaebused ja pretensioonid reisibüroos, transpordifirmas, hotellis.
6.Iseseisva töö kirjeldus:
Iseseisev töö hõlmab: materjali loenguvälise osa omandamist, kodutööd vastavalt õppejõu poolt antud ülesannetele, ettevalmistust auditoorseks tööks.
7.Õppemeetodid:
Loengud, seminarid, grupitöö, testid, kirjalikud ja suulised ülesanded, ettekanded, rollimängud. Tähelepanu pööratakse nii lugemise-, kuulamise-, kirjutamise- ja rääkimise oskuse arendamisele. Õppuste praktilised harjutused lähtuvad organisatsiooni igapäevatöö tegelikkust arvestavatest vajadustest. Grammatika omandamine toimub peamiselt leksikaalselt ( sõnu õpitakse sõnaühendites, väljendites)
8.Õppematerjalid:
- Mare Kitsnik, Leelo Kingisepp. Avatud uksed. Eesti keele õppekomplekt kesk- ja kõrgtasemele. Tallinn, TEA kirjastus. Põhiõppematerjal.
- Mai Loog, Krista Kerge. Tuul tiibades. Eesti keele suhtluse kõrgtase. Riiklik Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskus. Õpetajaraamat.
- Eksami testid B2-tasemele
- Eesti keele tasemetestid. Aadressil: http:/web.meis.ee/testestKoolitusel osalejad saavad õpetaja poolt koostatud teemakohased lisamaterjalid paberkandjal. Eesti keele taseme eksami nõuded. Aadressil: innove.ee/et/eesti–keele–tasemeeksamid
Kursuse maksumus: 2500 EUR